Kauno Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje saugomas tarpukario nepriklausomos Lietuvos mokytojo, žurnalisto Zigmo Kuzmickio (1898–1976) dokumentų archyvas. Jame – ir specialiai Z. Kuzmickiui kurti ekslibrisai.
Kiekvienas knygos mylėtojas, stropiai kaupiantis namų biblioteką ir norėdamas parodyti, kam priklauso knyga ar visa biblioteka, paprastai turėdavo jam specialiai sukurtą knygos ženklą. Dažnai tai būdavo ekslibrisas (lot. k. ex libris – iš knygų): nedidelis popieriaus lapelis, klijuotas vidinėje knygos viršelio pusėje ar priešlapyje. Grafikos technika sukurtame piešinyje atsispindėdavo bibliotekos savininko pomėgiai, interesai, buvo įrašomi jo inicialai ar vardas ir pavardė.
Z. Kuzmickis savo bibliotekos knygoms ženklinti turėjo net kelis ekslibrisus. Vieną pirmųjų ekslibrisų jam sukūrė dailininkas, fotografas ir geras bičiulis šiaulietis Gerardas Bagdonavičius (1901–1986). Jie susipažino dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą besimokydami Šiaulių berniukų gimnazijoje (dabar Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija). Pirmasis ženklas buvo sukurtas 1934 m., kiti du apie 1966 m. Visų ekslibrisų piešiniuose kartotas tas pats motyvas – sena sodyba, plasnojantys knygos lapai ir datos: 1864, 1865, 1904, žyminčios lietuviškos spaudos draudimo laikotarpį.
Iki 1934 m. Zigmui Kuzmickiui knygos ženklą sukūrė, numanoma, M. Pukas.
Parengė vyresn. bibliotekininkė Vilma Mačiulaitytė




